2017 USAT North Winners (Updated)

Congratulations to all the awards winners — and thanks to all 78 teams for coming out on a record weekend!

       
  Prize Team Name  
  Top Overall Fake Moves — 4.5  
  Board Player Name  
  1 Sam Schmakel  
  2 Jonathan Kogen  
  3 Michael Auger  
  4 Steven Horvath  
       
  Prize Team Name  
  2nd Overall How To Train Your Sicilian Dragon — 4.5  
  Board Player Name  
  1 Eric Rosen  
  2 Tansel Turgut  
  3 Tom Polgar-Shutzman  
  4 Ben Shoykhet  
       
  TOP BOARD PRIZES  
     
  Board Player Name / Team Name  
  1 Eric Rosen / How To Train Your Sicilian Dragon (5.0)  
  1 Ashwin Jayaram / Nice To Mate You (5.0)  
  2 Erik Santarius / Wisconsin Chess Academy (5.0)  
  3 Robby Hecht / Stone Wallach (5.0)  
  4 Anush Dahiya / Kombucha Kings (5.0)  
  4 Marissa Li / Gochica (5.0)  
  4 Greg Bungo / 4 to Rule Them All) (5.0)  
       
  Prize Team Name  
  U1900 Donner & Blitzen (1876) — 3.0  
  Board Player Name  
  1 Steven Szpisjak  
  2 Bryce Mc Clanahan  
  3 Alec Feygin  
  4 Nicholas Ladan  
       
  Prize Team Name  
  U1600 All Out of Bubble Gum (1569) — 3.0  
  Board Player Name  
  1 Leslie Kistler  
  2 Aidan Kaczanowski  
  3 Samuel Patrick  
  4 Carsten Judge  
       
  Prize Team Name  
  U1300 Frankenstein 2 (1254) — 3.0  
  Board Player Name  
  1 Mihir Bafna  
  2 Rohan Padhye  
  3 Sohum Mehta  
  4 Aarushi Bafna  
       
  Prize Team Name  
  U1000 Make America Great Again (877) — 1.0  
  Board Player Name  
  1 Vishwa Salem  
  2 Michael Chifikyan  
  3 Christopher Arzac  
  4 Miguel Espinoza  
       
       
  Prize Team Name  
  All Juniors We Are 42 — 4.0  
  Board Player Name  
  1 Anshul Adve  
  2 Nick Bartochowski  
  3 Rishi Narayanan  
  4 Shreya Mangalam  
       
  Prize Team Name  
  All College Kombucha Kings — 4.0  
  Board Player Name  
  1 Saumil Padhya  
  2 Aswath Bommannan  
  3 Jonathan Richman  
  4 Anuj Dahiya  
       
  Prize Team Name  
  High School Master of Sacs — 4.0  
  Board Player Name  
  1 Matthew Stevens  
  2 Vincent Do  
  3 Nikhil Kalghatgi  
  4 Akhil Kalghatgi  
       
  Prize Team Name  
  Seniors 50+ Rathskeller Revival — 3.5  
  Board Player Name  
  1 Mariano Acosta  
  2 Fred Allsbrook  
  3 Dimitri Sergatskov  
  4 / Alternate James Ellis / Richard Solberg  
       
  Prize Team Name  
  Coach / Student *** This Prize is Under Review ***  
  Board Player Name  
  1    
  2    
  3    
  4    
       
  Prize Team Name  
  Mixed Doubles Gogica — 4.0  
  Board Player Name  
  1 Maggie Feng  
  2 Jason Wang  
  3 Ricky Wang  
  4 / Alternate Marissa Li / Edward Zhang  
       
Novelty Prizes (Can win these AND Results Prizes)  
       
  Prize Team Name  
  Costume Searching For Fischey Bobber  
  Board Player Name  
  1 Kevin Ho  
  2 Patrick Rao  
  3 Brian Gong  
  4 Aidan Carey  
       
  Prize Team Name  
  Team Name Black Openings Matter  
  Board Player Name  
  1 Bryan Wilson Jr  
  2 Bryan C Wilson  
  3 Marcus Badgett  
  4 Torrance Henry  

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>