USAT North 2013 Advance Entries

 

Through Feb 15th 11AM:

 

Team Name Section Rating
Rachel’s Knights 3-day 2133.75
NM Thomas Ulrich 2307
NM Alexander Velikanov 2258
Derek Sachs 2079
Rachel Ulrich 1891
MidKnight Riders 3-day 1761.75
Avinash Rajendra 2003
Peter Velikanov 1902
Anupama Rajendra 1764
Anne Ulrich 1378
WI Chess Academy 3-day 2188.5
GM Josh Friedel 2564
IM-elect Erik Santarius 2377
FM Alex Betaneli 2346
Kevin Li 1467
Moulik Mehta 1452
Discount Double Check 3-day 1589.25
Troy Zimmerman 2015
Shiva Suri 1786
Joseph Azbel 1486
Kaiser, Alex 1070
The Gorlok Express 3-day 2193.5
GM Anatoly Bykhovsky 2617
GM Denes Boros 2552
IM Vitaly Neimer 2485
Paul Truong 1120
Oppan Gorlok Style 3-day 2187.75
GM Andre Diamant 2530
FM Joaquin Banawa 2371
Tom Polgar-Shutzman 2056
Maraani Kamphorst 1794
Moskwa Central Chess Club 3-day 1976
Robert Moskwa 2048
Vincent J Hart 2025
Lawrence Cohen 2000
Christopher Baumgartner 1831
2-Knight 4-Tal-ented Patzers Will Rook   Your World 3-day 1665.75
Brian Harrigan 1713
Tim Just 1668
Joe Delay 1667
Jim Froelich 1615
Alan Frank Gasiecki 1461
The Colins and some other people 2-day 580
Colin T Burdett 875
Colin Flynn Porter 794
George Ford 550
Logan Polk 101
?! 2-day 1774
NM Len J Weber 2200
H Wayne Ellice 1676
Patrice Connelly 1644
Vladimir Djordjevic 1576
Chelsea Harper 1552
Down Goes Da Zwischenzug 3-day 1976
Steffen Klug 2118
Gregory Bungo 2014
Daniel Dugovic 1951
Kevin Potts 1821
G Squad 2-day 1920
Zhaozhi Li 2131
David Peng 2106
Apurva Virkud 2059
Ritesh Sivakumar 1384
NutCase 2-day 2020.5
NM Raghavender Shyam 2236
Pieter DeHaseth 2018
Joe Fogarty 1984
Roman Kowalysko 1844
Check This 2-day 1607
Jack Curcio 1802
Brando Pawling 1792
Danial Wilson 1442
Henry Curcio 1392
Attackamania III 3-day 2107.75
NM Kevin Czuhai 2200
Thomas Hartwig 2175
Ratko Bojanovic 2108
Gregory Bailey 1948
Stanley Jarosz 1900
CCLian Defense 4 Knights 2-day 1914
Rahul Ramaswamy 1981
Abhinav Ramaswamy 1949
Christopher Shen 1909
Anagh Kulkarni 1817
Kings & Queens 3-day 1851.25
Leonid Bondar 2018
Mark Korin 1953
Daniel Bronfeyn 1794
Alec Feygin 1640
Jesse Prilutsky 1594
Poisoned Pawns 2-day 1575
Zachary Chua 1709
Rishi Narayanan 1650
Jonathan Tan 1650
Suraj Ramanathan 1291
Sunil Kalghatgi 1257
Chess X-Men 3-day 2149.5
NM Tenzing Shaw 2277
NM Mariano Acosta 2200
FM Andrew Hubbard 2107
Dmitri Sergatskov 2014
Pawn Stormers 2-day 1717
Spencer George Lehmann 1897
Akhil Kalghatgi 1794
Nikhil Kalghatgi 1745
Shreya Mangalam 1432
Matthew Thomas Lehmann 1062
Pawn Starz 2-day 1783.5
Glen Gratz 2098
Vincent Do 1929
Steven Do 1584
Donald Ward 1523
One Brother and Others 2-day 2024.5
NM Jonathan Kogen 2226
Gavin McClanahan 2056
Zachary Holecek 1975
Jacob Levin 1442
Emily McClanahan 1018
Oppan Kingdom Style 2-day 1608.5
Arjun Nandy 1663
Duncan Shepherd 1655
James Biondo 1632
Jacob Bakalinsky 1484
The Illini Schmakelers 2-day 2182.75
FM Eric Rosen 2388
NM Sam Schmakel 2283
Michael Auger 2149
Akshay Indusekar 1911
Mesgen Minions 2-day 1211.5
Varun Malladi 1462
Chloe Wong 1178
Aaron Gan 1123
Matthias Wong 1083
C4 Mates 2-day 1397.5
Nicholas Bartochowski 1605
Tej Rai 1457
Ranadheer Tripuraneni 1283
Omkar Prabhavalkar 1245
Sean Yu Li 1205
Illini Illusionists 2-day 2036.25
Alex Ding 2158
Aakaash Meduri 2082
Xin Luo 2019
Anshul Adve 1886
We Have Adream 3-day 2043.25
NM Zach Kasiurak 2210
FM Awonder Liang 2093
Maggie Feng 1985
Adream Liang 1885
Aurumdina 2-day 1845.5
James Fagan 2002
David Paykin 1867
Ethan Brown 1790
Eli Goering 1724
Ricky Wang 1396
Mastermaters 2-day 1130
Seth Wyma 1264
Edward Zhang 1125
Nicholas Edels 1080
Jack Bradley 1051
Sameer Karthik Bhagi 988
Chess Nuts 2-day 1922.75
Steven Cooklev 2144
Sameer Manchanda 2066
Timothy Ryan Tootle 1910
Teddy Tsai 1571
TMCC: Mating Specialist 2-day 2164.75
IM Angelo Young 2389
FM Albert Chow 2200
Florentino Inumerable 2079
Robert Loncarevic 1991
TMCC: Broke Lin Castle 2-day 1743.75
Charles Swan 1950
Blair Hu 1760
Phillip Parker Turner 1757
William Lin 1508
TMCC: V for Victors! 2-day 1655.5
Guy Kittilsen 1862
Victory Feria 1859
Rick Lutzke 1795
Antonio Clavero 1106
TMCC: Little Chess Ninjas 2-day 1002.25
Everett Watford 1101
Jonas Vriend 1037
Brent Young 1030
James Biery 841
Ed Grandon 505
Menon Black 2-day 1994
NM Gopal Menon 2264
NM Petros Karagianis 2223
Hanson Hao 1776
Jason Scott Daniels 1715
Another Strong Team 2-day 1746.25
Torriente Toliver 1761
Brian Villarreal 1755
M Barrie Richmond 1750
Vito Vitkauskas 1719
My Name is Honorius… 2-day 1790
Honorius Constantin 2045
Ivan Wijetunge 1888
Matthew Holloway 1862
Stefan Musikic 1365
No Name 3 1041
Peter Channic 1260
Matt Ward 996
Jair Herrera 980
Humza Khan 930
We Will Beat You… The Decatur Patzers 3-day 1925
ICGM Tansel Turgut 2366
Kyle Miles 1842
Aydin Turgut 1753
Scott Nelson 1739
Josh Rohrscheib 1651
Manti Te’o's Imaginery Chess Team 2-day 2076
NM John W. Cole 2343
Joshua Matti 2071
Les Kistler 1985
Matthew Leach 1905
Gallant Knights 2-day 754
Abdel Raoul 1201
Daniel Zhang 677
Daniel Roman 386
Tenoch Ortiz UNR
Joshua Salinas UNR
Chess Warriors 2-day 1608
Karthikeyan Pounraj 2063
Charles Zack Coffman 1638
Shashank Bala 1385
Abhyudhaya Venkat 1347
Good Knight and Good Bye 3-day 1849
Max Zinski 2045
Matthew Stevens 1977
Oliver Natarajan 1729
Caeley Harihara 1645
Cris Harihara 1478
U Chicago A 2-day 2033
Darrian Robinson 2100
Steven Rand 2051
Spencer Bledsoe 2000
Wesley Clark 1984
Zach Witten 1948
U Chicago B 2-day 1631
Daniel Friesen 1741
Ryan Murphy 1665
Siddharth Patel 1646
Bharat Chandar 1473
Lions 3-day 2172
IM Priyadh Kannappan 2521
FM Levan Bregadze 2414
Zach Stuart 2004
Micah Losee 1752
Lindenwood 3-day 1981
FM Konstantin Kavutskiy 2394
WGM Anna Sharevich 2331
Calvin Jay Parnon 1985
George Krasnopolskiy 1215
Joshua B Cardenas UNR